Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Zápal pankreasu – prejavy, liečba a diéta

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Zápal pankreasu je veľmi závažné ochorenie, ktoré neradno podceňovať. Liečba zápalu pankreasu je podmienená veľmi prísnej diéte, ktorú treba dodržiavať. Poďme sa pozrieť na jej zásady.

Zápal pankreasu

Pankreas – pár slov na úvod

Pankreas sa nachádza priamo za brušnou dutinou, medzi žalúdkom a veľkými brušnými cievami. Väčšina ochorení pankreasu sa prejavuje bolesťami práve v oblasti brucha.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pankreas produkuje tráviace enzýmy (na štiepenie tukov, zložitých cukrov a bielkovín) a mnoho významných hormónov, z ktorých najznámejší je inzulín a glukagón. Tieto hormóny regulujú hladinu krvného cukru a prispievajú k tráveniu. Problémy s tvorbou inzulínu spôsobujú ochorenie zvané cukrovka – diabetes.

Zápal pankreasu je nebezpečný predovšetkým v aktivácii tráviacich enzýmov vnútri pankreasu. Ten potom začína poškodzovať sám seba a pri ďalšom šírení zápalu aj svoje najbližšie okolie.

Na vine bývva alkohol, vírusová infekcia, poranenie brucha, obezita, nesprávna výživa, užívanie niektorých liekov a upchatie vývodov podžalúdkovej menším žlčovým kamienkom alebo nádorom.

...

Dochádza k podráždeniu pankreasu, ktoré môže skončiť aj život ohrozujúcim zápalom. Odstránenie žlčníka s kameňmi môže znamenať významné zníženie rizika ďalšieho zápalu. Najčastejšie sa ochorenia pankreasu prejaví ako chronický alebo akútny zápal, diabetes, rakovina.

Najčastejšie prejavy zápalu pankreasu:

  • medzi časté prejavy patrí silná bolesť v okolí pupka a nad pupkom
  • bolesť sa môže premietať do ľavého boku a chrbta
  • nevoľnosťou, často sa dostaví aj opakované zvracanie
  • tukovitou stolicou
  • zvýšenou teplotou a zrýchleným pulzom

Chronický zápal pankreasu, tj. dlhodobo prebiehajúci zápal, býva sprevádzaný občasným pobolievaním v hornej polovici brucha, poruchami trávenia a nevoľnosťou. Bolesti sú spojené s príjmom potravy, čo núti pacientov málo jesť. Chorí sú potom zoslabnutí a chudnú.

Dlhodobý zápal spôsobuje trvalé a nenávratné zmeny v mikroskopickej štruktúre tkaniva žlčníka. Často dochádza k opakovaným infekciám žlčníka a výskytu žlčových kameňov. Chronický zápal pankreasu vedie často k neznášanlivosti voči glukóze (diabetes) a tráviacim problémom.

Zápal pankreasu = okamžitá návšteva lekára

Akútny zápal pankreasu je vážne ochorenie, ktoré vás môže ohroziť na živote. Náhla bolesť vás môže prekvapiť nečakane, niekedy je to krutá daň za alkoholické povyrazenie, inokedy je na vine tučné alebo vyprážané mäso. Prudká bolesť v oblasti pupka vystreľuje až do chrbta, pohybom sa táto bolesť zvyšuje, sedením sa väčšinou mierni.

...

K ďalším príznakom akútneho zápalu pankreasu patria opuchy hornej časti brucha, nadmerná plynatosť, bolesť v hornej časti brucha (prejavujúce sa pálením alebo šklbaním), opuchy, horúčky, bolesti svalov, abnormálna tukovitá stolica.

Bolesti sa môžu rýchlo stupňovať, preto neotáľajte s vyhľadaním lekárskej pomoci. Platí zákaz konzumácie jedla a pitia, pretože by sa podráždenie pankreasu mohlo ešte výrazne zhoršiť.

Alergia na laktózu – prejavy, deti a dôležité informácie

Ako prebieha vyšetrenie pankreasu?

V nemocnici je možné z krvnej vzorky zistiť intenzitu zápalu aj mieru podráždenia pankreasu. Ak vznikne podozrenie na náhly (akútny) zápal pankreasu, je nevyhnutná hospitalizácia v nemocnici. Zdravotný stav sa môže počas prvých dní výrazne zhoršiť, preto je nutné nepretržité sledovanie pacienta a zavedenie infúznej liečby.

Pankreas je ďalej vyšetrovaný pomocou ultrazvuku alebo CT (počítačová tomografia). Obe vyšetrenia sú nebolestivé, ak je príčinou zápalu kamienok v žlčových cestách, býva v súčasnosti doporučované tzv. vyšetrenia ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia – znázornenie žlčovodov a vývodu pankreasu). Ide o endoskopickú metódu, kedy sa zavedie pažerákom až do dvanástnika ohybná trubica s kamerou a drobnými nástrojmi. Pomocou tohto vyšetrenia je možné kamienok odstrániť a prezrieť žlčové cesty i vývod pankreasu.

...

Operácia pri náhlom zápale podžalúdkovej nebýva tak častá, predstavuje prevažne odstránenie cýst (dutín vyplnených tekutinou), ktoré vznikajú dlhodobým zápalom, u niektorých pacientov môže ísť aj o zhubný nádor. Pri operácii sa odstráni odumreté tkanivo pankreasu a vypláchne sa brušná dutina pomocou drénov zavedených cez brušnú stenu.

Po ustúpení ťažkostí si musíte postupne zvykať na normálnu stravu.

Zápal pankreasu – diéta

Na rade je následne prísna diéta s vylúčením:

  • vyprážaných pokrmov
  • „tučných“ potravín
  • alkoholu
  • cigariet

a s obmedzením:

  • kávy, čierneho čaju
  • cukru
  • tuku

Vhodné potraviny počas diéty:

  • prílohy – zemiaky, cestoviny, ryža
  • chudé mäso – králičie, kuracie, morčacie, teľacie, hovädzie a hydinová šunka
  • ryby – pstruh, šťuka, treska, filé
  • mliečne výrobky – nízkotučné jogurty, syry, tvaroh, mlieko (do 2 % tuku)
  • zelenina – hlávkový a ľadový šalát, mrkva, brokolica, špenát
  • ovocie – banány, ovocné desiaty (jablko, marhuľa, broskyňa)
  • med, džem bez zrniečok
  • nápoje – ovocný čaj, riedený džús a ovocné šťavy, nesýtená voda

Príklad, čo by mohla diéta obsahovať

Jablkový dezert pre 2 osoby

Umyjeme, ošúpeme a nastrúhame 250 g jabĺk. Tie potom podusíme v malom množstve vody na kašu. V malom množstve vody rozmiešame 1 vanilkový puding, pridáme 20 g cukru a vlejeme do jablkovej zmesi a necháme zľahka povariť. Pripravíme 2 misky vyložené piškótami (asi 50 g detských piškótov) a nalejeme do nich hotový dezert. Necháme vychladnúť a stuhnúť.

Mrkvový šalát pre 2 osoby

Umyjeme 100 g mrkvy, očistíme a varíme do mäkka v ľahko osolenej vode. Vychladnutú mrkvu rozmixujeme a pridáme 100 g umytých, olúpaných a nastrúhaných jabĺk. Pokvapkáme citrónovou šťavou z pol citróna a pridáme štipku cukru. Všetko dobre premiešame.

Ďalšie stravovacie odporúčania po zápale pankreasu

Bol vám diagnostikovaný zápal pankreasu a liečba zahŕňala antibiotiká? Je dobré do jedálnička kefír, jogurty a výživu ďalej doplniť o acidofilné preparáty.

Medzi podporné byliny patrí napr. echinacea (posilňuje a stimuluje pankreas), koreň púpavy lekárskej (podporuje tvorbu žlče a zlepšuje zdravotný stav pankreasu).

Trvanie diétneho režimu závisí od priebehu a intenzity zápalu. Pri dlhodobom zápale dochádza k nezvratným zmenám, čím je rad funkcií pankreasu poškodených trvalo. Diétny režim sa v týchto prípadoch odporúča dodržiavať celoživotne.

MojaVýživa odporúča: Majte stále na pamäti, že každý dlhodobý zápal pankreasu potrebuje odborný prístup a pravidelné lekárske kontroly!

5/5 - (9 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *