Kliknite a začnite písať.

Zdravá výživa

Potraviny bez vlákniny (zoznam)

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Všetkého veľa škodí. Dokonca aj vlákniny, o ktorej pozitívnych účinkoch ste už určite počuli. Ak sa u vás objavili príznaky jej nadbytku, zaraďte do jedálnička potraviny bez vlákniny alebo aspoň s čo najmenším množstvom. My vám prinášame stručný zoznam potravín bez vlákniny.

Vláknina konzumovaná cez nasledujúce potraviny vám pomôže pri vyprázdňovaní i chudnutí.

Váknina a jej pozitívne účinky na zdravie

Vláknina je nestráviteľná zložka potravy, ktorá je pre naše zdravie podstatná. Aké sú jej účinky? Zlepšuje trávenie a motilitu čriev, napomáha vytvárať objem stolice, znižuje vstrebávanie škodlivín z čreva do krvi, viaže vodu a stimuluje pocit sýtosti, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha stabilizovať glukózu v krvi. Jednoducho, vláknina je pre telo naozaj dôležitá.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Nadbytok vlákniny v potrave

Denný odporúčaný príjem vlákniny pre dospelého človeka je približne 18 – 35 g / deň. Táto hodnota je samozrejme z hľadiska veku, zdravotného stavu i pohlavia individuálna. Ak je denná dávka vlákniny prekročená, tak sa u vás môžu objaviť zdravotné ťažkosti.

Krátkodobá nadmerná konzumácia vlákniny sa prejaví nadúvaním, bolesťami brucha, nepríjemnými kŕčmi, hnačkou a ďalšími tráviacimi problémami. Závažnejší je však dlhodobo vysoký prísun vlákniny.

...

Môže viesť k obmedzenej vstrebateľnosti minerálov v čreve a následnému zníženiu ich množstva v organizme. V dôsledku toho sa pridružujú ďalšie zdravotné problémy. Najčastejšie je to zinok, vápnik, horčík, železo. Práve preto je dôležité konzumovať aj nasledovné potraviny bez vlákniny.

Potraviny bez vlákniny / s nízkym obsahom vlákniny:

  • mäso
  • mlieko a mliečne výrobky (tvaroh, biely jogurt, kefír, tvrdé a mäkké syry)
  • vajcia
  • všetky druhy múk okrem celozrnnej
  • biela ryža
  • zemiaky bez šupky
  • niektoré druhy zeleniny (paradajky, zeler, karfiol, cuketa…)
  • niektoré druhy ovocia (ananás, melón, banán,…)

Ako sme už spomenuli, všetkého veľa škodí. A hoci je omnoho častejší nedostatok vlákniny v potrave, treba myslieť aj na potencionálny nadbytok. Preto okrem potravín s vlákninou nezabúdajte zaradiť do jedálnička aj potraviny bez vlákniny.

5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *