Kliknite a začnite písať.

Zaujímavosti

Palmový olej a jeho vplyv nielen na naše zdravie + VIDEO

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Palmový olej tu bol už od dávnych egyptských čias, no až v posledných rokoch sa o ňom začalo diskutovať viac ako kedykoľvek predtým. Sme si takmer istí, že každý z vás už rozhodne počul o palmovom oleji, dokonca ho mnohí z vás pravdepodobne pravidelne používajú pri varení, no málokto vie, čo všetko sa za týmto olejom skrýva.

Palmový olej a jeho účinky na naše zdravie.

Možno práve vy patríte medzi ľudí, ktorí uprednostňujú vo svojej kuchyni iné druhy oleja (napr. kokosový olej), no aj napriek tomu je palmový olej všadeprítomný okolo nás. To, prečo je v súčasnosti palmový olej tak nenávidený, ale aj napriek tomu toľko využívaný, sa bližšie dočítate v našom článku.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Palmový olej

Palmový olej je druh jedlého rastlinného oleja, ktorý sa vyrába lisovaním dužiny plodov z palmy olejnej. Patrí medzi najpoužívanejšie oleje na planéte.

Značí o tom aj fakt, že v dnešnej rozvinutej dobe sa palmový olej nachádza vo viac ako 50 percentách potravinárskych výrobkov, ktoré denne konzumujeme. Dôvod, prečo sa stále radí na prvé priečky využívania najmä v potravinárskom priemysle, je jeho nízka cena a dlhodobá životnosť.

Kde všade sa palmový olej nachádza?

Okrem potravín, zvykne byť súčasťou kozmetiky, čistiacich prostriedkov, sviečok, mydiel alebo sa využíva ako zdroj energie, v podobe bionafty. Nachádza sa však hlavne v potravinách, ktoré môžeme označiť výrazom „junk food“.

...

Ide o potraviny s prázdnymi kalóriami, ktoré nedodávajú vášmu organizmu dostatočné množstvo zdravých živín. Pre detailnejšiu predstavu, sú to napríklad rôzne čokolády, instantné polievky, balené chleby, zmrzliny, nutely, pizze, a mnoho ďalších nezdravých potravín.

Jedným z dôvodov, prečo začal byť palmový olej „horúcou“ témou, je aj fakt, že Európska únia sprísnila opatrenia pre výrobcov potravín. Tí sú najnovšie povinní na výrobok uvádzať konkrétny druh použitého oleja. V praxi to znamená, že na výrobkoch už nestačí mať len všeobecné označenie – rastlinný olej.

Účinky palmového oleja

Využiteľnosť palmového oleja je naozaj vysoká, no dôležitou otázkou sú aj jeho účinky na zdravie človeka a životné prostredie.

Palmový olej obsahuje nasýtené, ale aj nenasýtené mastné kyseliny. Zo zdravotného hľadiska sú za tie zdravé, považované práve nenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú pri liečbe malárie, mozgových ochorení, rakoviny a vysokom krvnom tlaku. Taktiež zabraňujú aj nedostatku vitamínu A, čo je veľmi dôležitým faktom, najmä pre ľudí v rozvojových krajinách.

Avšak oveľa dôležitejší dôraz  pri palmovom oleji a jeho účinkoch je potrebné klásť na jeho nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú zdrojom zvyšovania hladiny škodlivého cholesterolu v krvi. Práve vysoká hladina cholesterolu v krvi, spôsobuje srdcovo-cievne ochorenia, ktoré zvyknú byť čoraz častejšou príčinou zlyhania ľudského organizmu.

Nutričné hodnoty palmového oleja:

Zloženie palmového oleja a jeho výživové, nutričné hodnoty.

Zdravšie náhrady palmového oleja

Pokiaľ vás trápi vysoká hladina „zlého“ cholesterolu v krvi, existuje mnoho iných zdravých olejov, ktoré nielenže nezvyšujú hladinu škodlivého cholesterolu, ale dokonca mnohé z nich sú aj prospešné pre vaše telo.

Jednou z aktuálne najpopulárnejších alternatív palmového oleja, je už veľakrát spomínaný zázračný kokosový olej, ktorého účinky siahajú oveľa ďalej, ako je len potravinársky, či kozmetický priemysel.

Kokosový olej, by rozhodne nemal zostať nepovšimnutý. Práve preto, sme mu už na našom blogu venovali priestor a pripravili článok, v ktorom sa dočítate o všetkých jeho blahodarných účinkoch a široko-spektrálnej využiteľnosti.

...

K ďalším zdravým alternatívam patrí rozhodne avokádový, olivový alebo ľanový olej. Všetky tieto zdravé oleje sú vhodné aj k tepelnej úprave, rovnako ako je to aj pri palmovom oleji. Avšak okrem toho, každý z nich má ešte aj jedinečné účinky na vaše zdravie.

Ak sa medzi vami nájdu predsa len nejakí odporcovia olejov, môžete skúsiť aj tradičnú bravčovú masť alebo indické maslo ghí. V oboch prípadoch sú obidve náhrady vhodné na varenie aj smaženie.

Palmový olej a životné prostredie

Palma olejná sa pestuje v tropických dažďových pralesoch, z ktorej sa neskôr pripravuje spomínaný palmový olej. Rozsiahla expanzia palmového oleja spôsobila vo svete, pozitívne, ale aj negatívne účinky.

Nielenže má palmový olej negatívny dopad na naše zdravie, ale aj životné prostredie.

Na jednej strane, zabezpečila hospodársky rast a rozvoj vidieckych častí v trópoch. Na druhej strane, táto rozsiahla expanzia postupom času zapríčinila odlesňovanie a ničenie rôznych chránených území v Indonézii a Malajzii.

Veľké plochy tropických pralesov, ktoré boli označované ako prísne chránené územia, začali byť ničené, práve kvôli potrebe vytvoriť nové priestory pre plantáže palmy olejnej. Nielenže sa kvôli tomu zničila veľmi vzácna rastlinná vegetácia, ale o svoje útočisko prišlo týmto konaním aj veľké množstvo zvierat, ako sú napríklad slony, tigre, a pod.

Okrem odlesňovania pralesov, boli  mnohé miestne komunity ľudí nútené premiestniť sa z domorodej krajiny do inej, kvôli čomu boli ukrátené o ich ťažko vydreté živobytie.

Pestovanie palmy olejnej spôsobuje aj škodlivú zmenu klímy. Znamená to, že dochádza k vysokému percentu znehodnocovania životného prostredia, kedy sa spaľujú vyrúbané tropické lesy a do ovzdušia sa uvoľňuje škodlivý metán a rôzne ďalšie skleníkové plyny.

STOP výrobe palmového oleja

Negatívne vplyvy súvisiace s pestovaním a využívaním palmového oleja majú na ľudstvo tak veľký dosah, že vo svete postupne vznikajú početné skupiny odporcov, ktoré sa proti nemu snažia vyvolať veľké protesty.

Žiadnou výnimkou, nie sú ani naši českí susedia, ktorí svoju nespokojnosť vyjadrujú prostredníctvom sociálnych sietí, kde sa snažia zmobilizovať čo najväčší počet ľudí k podpísaniu petície za rázny koniec ničenia tropických pralesov. K dnešnému dňu sa k udalosti pridalo až 24 tisíc ľudí.

Okrem petície, sa českí odporcovia palmového oleja chystajú bojkotovať aj všetky firmy, ktoré neberú ohľad na vznikajúce problémy a naďalej olej používajú.

Zelená púšť (2012, dokumentárny film):

Pár slov na záver

Teraz, keď ste sa už oboznámili so všetkými faktami spojenými s pestovaním a výrobou palmového oleja, je len na vás ako s nadobudnutými informáciami naložíte. Na záver máme pre vás ešte jednu skvelú správu!

Nemusíte sa hneď vzdať vašich obľúbených potravín, či prostriedkov, ktoré obsahujú palmový olej. Dôležité je, aby boli výrobky vyrábané zodpovedným spôsobom voči životnému prostrediu a komunitám, kde sa palma olejná bežne pestuje.

4.9/5 - (10 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1