Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia Otázky a odpovede

Nadúvanie – ako sa ho zbaviť a čo jesť?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Plné brucho nemusí byť vždy iba symbolom spokojnosti. A určite to neplatí v prípade nafúknutého brucha, ktoré trápi čoraz viac ľudí všetkých vekových kategórií. Čítajte ďalej a dozviete sa aké môžu byť príčiny nadmerného nadúvania a ako sa dá proti nemu efektívne bojovať. Nepríjemne nadúvanie sa stane vašou minulosťou!

Trápi vás nepríjemne nadúvanie? Takto vyriešite problémy s nadúvaním rýchlo.

Príčiny nadúvania a nafukovania – za všetkým hľadaj jedlo

Zlá životospráva, nevhodná strava, nedostatok času a stres. Faktory typické pre dobu, ktorú práve žijeme. A všetky prispievajú svojim dielom k rôznym zdravotným komplikáciám, poruchy trávenia tráviaceho traktu nevynímajúc.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Nadúvanie môže mať viacero príčin. Medzi tie najčastejšie celkom jednoznačne patrí nevhodne zvolená vzájomná kombinácia jedál alebo potom konzumácia potravín, ktoré spôsobujú nadúvanie. Nadúvanie brucha môžu spôsobovať tiež potraviny obsahujúce ťažšie stráviteľné cukry a škroby.

Nafukovanie sa často spája s konzumáciou strukovín a kapusty. Problémy s nadúvaním môžete eliminovať dočasným obmedzením konzumácie týchto, inak pre zdravie prospešných potravín. Na svoj jedálny lístok celkom určite zaraďte potraviny bohaté na vlákninu, ktoré sú však v ľahšie stráviteľnej podobe. Vhodné sú zemiaky a hnedá ryža, z ovocia banány a citrusy.

TIP: Ako zlepšiť trávenie rýchlo a jednoducho – prečítajte si náš návod.

...
Pri nadúvaní a nafukovaní vylúčte alebo obmedzte tieto potraviny:
  • strukoviny (predovšetkým hrach, fazuľu , šošovicu)
  • výrobky z kysnutého cesta, čerstvé pečivo
  • údeniny a zrejúce syry
  • biely rafinovaný cukor, výrobky s obsahom umelých sladidiel (požite náhrady cukru)
  • sladkosti
  • kapustu, brokolicu, kel, karfiol, cibuľu a cesnak
  • sušené ovocie (slivky, hrozienka), nedozreté banány
Pri nadmernom nadúvaní sa odporúča:
  • zakomponovať do jedál rascu, šalviu, fenikel a rozmarín, ktoré zmierňujú problémy s nafukovaním a nadmerným nafukovaním
  • do pitného režimu zaradiť harmančekový a mätový čaj, poprípade čaj z horca žltého alebo zázvoru, ktoré pôsobia podobne ako vyššie uvedené byliny a koreniny

Nadúvanie nemusí spôsobovať iba jedlo ako také, ale aj bublinky

Nadúvanie totiž môže spôsobovať aj nadmerné prehĺtanie vzduchu pri takých nenápadných činnostiach akými sú žuvanie žuvačky, fajčenie alebo hltavé pitie. Deje sa tak aj v prípadoch, ak sa pri konzumácii jedla rozprávate alebo sa pri jedení príliš ponáhľate. Prehltnutý vzduch sa potom zvyčajne uvoľňuje pri ,,odgrgnutí“, no zvyšný vzduch sa dostáva do čriev a môže tak byť jednou z príčin nežiadúceho nadúvania.

Nadúvanie a nafukovanie spôsobuje sýtená voda.

Okrem nadmerného prehĺtania vzduchu pri spomínaných činnostiach však veľa vzduchu do seba dostávame konzumáciou potravín a nápojov bohatých na „vzduch“. Pri problémoch s nadúvaním by ste preto mali výrazne obmedziť:

  • alkoholické nápoje, predovšetkým pivo a šumivé sekty
  • sýtené nealkoholické nápoje
  • šumivé vitamínové a minerálne doplnky stravy
  • zmrzlinu
  • chrumky

Ďalšie nebezpečné príčiny nadúvania

K nadmernému nadúvaniu dochádza aj pri nedostatku tráviacich enzýmov. Zložené cukry (polysacharidy) sa vtedy zle vstrebávajú a pôsobením črevných baktérií vznikajú nežiadúce plyny.

Nepríjemné nadúvanie však môže byť sprievodným znakom aj ďalších vážnych zdravotných komplikácií, akými sú:

...

Pri problémoch nadúvania spojených s bolesťami brucha sprevádzanými hnačkou alebo naopak zápchou neodkladajte návštevu lekára. Lekár po dôkladnom vyšetrení odhalí skutočnú príčinu problémov a v prípade potreby stanoví primeranú liečbu.

TIP: Viete, na čo máme v tele tráviace enzýmy? Prečítajte si o nich všetko dôležité.

Pankreatitída a pankreatická diéta

Lieky a probiotiká na nadúvanie či nafukovanie

V prípade, že nejde o vážnejšie zdravotné komplikácie môžete nadúvanie potlačiť liekmi, ktorých predaj nie je viazaný na lekársky predpis. Tieto lieky poskytujú rýchlu a účinnú pomoc pri nadúvaní. Ide o bezpečné lieky, ktoré pôsobia v črevách a nemajú vedľajšie účinky. Môžu však ovplyvniť vstrebávanie iných liekov a preto ich užívanie konzultujte s lekárom alebo lekárnikom. Zvyčajne sa odporúča pri ich užívaní dodržiavať dvojhodinový odstup.

Alternatívu k liekom proti nadúvaniu môžu predstavovať kvalitné probiotiká. Tie si podobne ako lieky môžete voľne kúpiť v lekárni. Záleží iba na vás, či uprednostníte tabletkovú alebo tekutú formu probiotík. Probiotiká sa zároveň prirodzene nachádzajú vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Ak teda netrpíte intoleranciou na laktózu, tak si doprajte biely jogurt, bryndzu alebo kefír. Probiotiká optimalizujú trávenie, zabezpečia bakterálnu rovnováhu v črevnom trakte a pomôžu pri nadúvaní.

...

Nezabudnite však, že užívanie probiotík musí byť dlhodobé. Iba viacmesačné a pravidelné užívanie môže zabezpečiť primeranú kolonizáciu čreva prospešnými probiotickými baktériami. Preukázateľným výsledkom takéhoto užívania probiotík je zníženie nadmerného nadúvania a zmiernenie príznakov syndrómu dráždivého čreva.

Upravte svoje stravovacie návyky a vystavte stopku plynatosti!

Pri problémoch s nadmerným nadúvaním je vhodné zmeniť svoje stravovacie návyky. Ak ste doteraz pre nedostatok času vynechávali niektoré denné chody a potom neskôr dobiehali všetko zameškané večernými nájazdami na chladničku, tak to zmeňte.

Jedlo si rozdeľte do menších porcií a konzumujte ich v obvyklých denných piatich chodoch. Dodržiavajte pravidelnosť stravovania, medzi chodmi sa odporúča trojhodinová prestávka.

Jedlo si vychutnávajte a predovšetkým sa snažte pri jedení nikam neponáhľať.  Pomalé a dôkladné prežúvanie tak nebude príčinou nadmerného prehĺtania vzduchu, čím pomôžete svojmu tráveniu.

TIP: Zdravé a vyvážené stravovanie – sprievodca pre všetkých začiatočníkov.

Čo jesť pred cvičením a čo po cvičení?

Hýbte sa viac ako doteraz

Je všeobecne známe, že súčasný hektický, no zároveň dodajme, že v mnohých ohľadoch pohodlný životný štýl, má veľký podiel na rôznych ochoreniach. Pasívny, či sedavý spôsob života s minimom fyzických alebo športových aktivít môže mať na svedomí zníženie pohybu čriev. To tiež môže spúšťať plynatosť, alebo ak chcete nadúvanie.

Pravidelný pohyb je teda to najlepšie čo pre seba môžete urobiť. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov pritom nemusíte podávať extrémne športové výkony. Dôležité je iba jedno – aby ste sa hýbali. Pokojne to môžu byť vaše obľúbené činnosti, napríklad plávanie alebo bicyklovanie, no na podporu trávenia postačia aj kratšie prechádzky do prírody.

Rada na záver:  Všímajte si, čo vám „nerobí dobre“.

Pri nadúvaní nie je dôvod na paniku a strach. Nadmerné nadúvanie nemusí hneď automaticky signalizovať vážne ochorenie. Všímajte si, kedy sa nadúvanie objavuje a ktoré potraviny vám nevyhovujú. Zvyčajne na vyriešenie problémov postačí komplexná úprava životosprávy.

Pri pretrvávajúcich ťažkostiach situáciu nepodceňujte a hľadanie príčiny nadmerného nadúvania zverte do rúk gastroenterológov.

5/5 - (8 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1