Kliknite a začnite písať.

Rastliny a bylinky

Liečivé rastliny a byliny, ktoré musíte poznať

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Sila prírody je ohromná. Boli si toho vedomí už naši predkovia a liečivé byliny i liečivé rastliny zbierali počas celého roka. Najmä v chladných mesiacoch si užívali ich priaznivé účinky a liečili nimi najrôznejšie druhy chorôb. Možno ich tak považovať za najstaršie lieky ľudstva. A ktoré byliny to sú? Prinášame prehľad tých, ktoré jednoducho musíte poznať.

Liečivé rastliny a liečivé byliny

Fytoterapia v minulosti a teraz

Fytoterapia, tzv. liečba bylinkami, tu bola odjakživa. Vznika však pravdepodobne úplnou náhodou. Liečivé rastliny a byliny boli sprvu konzumované za účelom zasýtenia, až kým si konzument nevšimol ich pozitívne účinky na zdravie. Tieto poznatky boli potom predávané z generácie na generáciu a dostali sa až k nám. Možno práve cez naše babky a prababky. 🙂

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Dnes, vďaka výskumom sa mnohé z ich účinkov potvrdili a na liečivé rastliny sa nezanevrelo. Práve naopak. Či už v prírodnej forme alebo vo forme farmaceuticky spracovaných formúl sú liečivé rastliny a byliny súčasťou terapie mnohých chorôb.

Podbeľ lekársky

Podbeľ lekársky liečivá bylina

Patrí nepochybne medzi najznámejšie liečivé rastliny a byliny. Podbeľ lekársky je konzumovaný pre svoj liečivý žltkastý kvet a drobné chlpaté listy. Podbeľ sa zbiera najmä od apríla do júna a následne sa suší. Vo forme čajov je podbeľ lekársky vhodný na vonkajšie i vnútorné použitie.

...

Vďaka obsahu flavonoidov, silíc, trieslovín a minerálov je skvelým antiseptikom. Podporuje funkciu imunitného systému a chráni bunky pred voľnými radikálmi.

Pomôže vám pri infektoch horných dýchacích ciest, odstráni kašeľ a hlien. Má tiež dezinfekčné účinky a preto sa odporúča prikladať na poranenia kože.

Skorocel širokolistý

Liečivá bylina rastúca takmer všade, považovaná často za burinu chodníkov. Málokto však pozná jej účinky. Na liečivé účely sa používajú listy a koreň. Prečo sa však radí medzi liečivé rastliny?

Pozitívne účinky na zdravie boli potvrdené pri hojení rán a zastavení drobného krvácania. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom sa považuje za prírodné antibiotikum. Bolia vás zuby a chcete sa vyhnúť konzumácii tabletiek? Možno vám pomôže žutie koreňa skorocelu.

...

Skorocelový čaj alebo sirup sa odporúča pri nachladnutí a chrípke. Napomôže vám vo vykašliavaní a uvoľní dýchacie cesty. Jednoducho prírodný liek na bežné neduhy.

Levanduľa

Modrý kvet levandule rozvonia váš príbytok, upokojí myseľ a uzdraví telo. Áno, naozaj. Levanduľový čaj alebo olej vás uzdraví od hlavy až po päty.

Levanduľovú silicu zmiešanú s vodou možno piť a uľaviť si tak od svalových kŕčov, môžete ňou tiež potrieť spánky a zahnať migrénu alebo potierať svrbiace štípance od hmyzu i ekzémy.

Máte problémy so spánkom? Vypite pred spaním šálku levanduľového čaju, ktorý má upokojujúci účinok na nervový systém a zaspíte ako bábätko.

...

Alchemilka obyčajná

Alchemilka obyčajná právom patrí medzi liečivé rastliny a byliny. Kvitnúca žltými kvetmi rastie na lúkach, popri potokoch, v nížinách, ale aj vo vysokohorských oblastiach.

Po Alchemilke určite siahnite ak vás trápi bolestivá, silná a nepravidelná menštruácia, žalúdočné vredy, či hnačka. Odvarom z alchemilky môžete kloktať pri bolesti hrdla a rozdrvenú sušenú ju prikladajte na rany alebo ekzémy.

Hloh obyčajný

Hloh je ker, ktorého plody vzhľadom pripomínajú vzhľad šípiek. A hoci má táto bylinka v názve, že je obyčajná, nie je tomu tak. Hloh obyčajný je liečivá rastlina.

Prečo by ste ho mali konzumovať? Pri dlhodobom užívaní sa potvrdili pozitívne účinky na kardiovaskulárne zdravie. Hloh zabraňuje vzniku arytmií, zlepšuje priechodnosť ciev a znižuje krvný tlak. Ďalej znižuje nervozitu a odbúrava stres. Odporúčame najmä doma vyrobenú tinktúru hlohu.

Mäta prieporná

O mäte a zdraviu osožných účinkoch hádam nemusíme nikoho presviedčať. Iste nám dáte za pravdu, že veľa z vás pije čerstvý mätový čaj hlavne pre chuť a o konkrétnych účinkoch veľa nevie.

Ale vedeli ste že… mäta prieporná sa odporúča pri žalúdočných problémoch, žalúdočných vredoch, pri nadúvaní a nechutenstve? Tiež má dezinfekčné účinky a môžete ju používať na výplach úst pri bolesti zubov a zápaloch ďasien.

Medovka lekárska

Medovka lekárska je liečivá rastlinka, nenáročná na pestovanie. Možno si ju totiž ľahko vypestovať v kvetináči na parapete. A hoci aj krásne kvitne, kvety sú len na ozdobu.

Konzumáciou listov z medovky lekárskej si môžete posilniť pamäť a preto je vhodnou prevenciou stareckej sklerózy a Alzheimerovej choroby. Účinná je tiež pri tíšení menštruačných bolestí a symptómov počas klimaktéria. Medovkovým čajom nepohrdnite najmä pred spaním. Medovka upokojuje myseľ a zlepšuje kvalitu spánku. Nie nadarmo sme ju zaradili medzi liečivé rastliny.

TIP: Medzi liečivé rastliny a bylinky by sme mohli zaradiť aj kotvičník zemný.

Ako liečivé rastliny a liečivé byliny užívať?

Liečivé byliny a rastliny majú široké spektrum užívania. V lekárni a bio-obchodoch si môžete zakúpiť tablety, tobolky, alkoholové extrakty (tinktúry) alebo čaje.

Je len na Vás, ktorú cestu použitia uprednostníte. Čo sa týka čajov, tie možno pripravovať ako nálev alebo odvar. Nálev vznika zaliatím sušených kvetov a listov horúcou vodou. Odvar je naopak získaný varom tvrdých drevnatých častí rastliny, koreňov, kôry a bobúľ.

Okrem konzumácie sú liečivé byliny a rastliny vhodné na vonkajšie použitie. Zakúpiť ich môžete vo forme rastlinných krémov, telových mliek. Dokonca si takýto produkt z liečivých bylín môžete pripraviť aj samy. A čo bylinkový kúpeľ? Skvelý spôsob ako zrelaxovať a súčasne vyťažiť z liečivých účinkov bylín. Ďalšou možnosťou sú obklady a inhalácia bylinného odvaru nad parou.

Na čo pri užívaní liečivých rastlín a bylín nezabudnúť?

  • Zbierajte len tie, ktoré poznáte – pokiaľ je vašim koníčkom zbieranie rastlín a následné sušenie, mali by ste si byť istí ich pôvodom. Odporúčame atlasy a príručky, kde si ich pôvod môžete rýchlo overiť.
  • Dodržiavajte denné odporúčané množstvo – to závisí od vášho veku a zdravotného stavu. Na vysoké dávky by si mali dať pozor tehotné, dojčiace ženy, malé deti a naopak starší ľudia.
  • Nevymeňte lieky za liečivé rastliny a byliny – hoci u mnohých rastlín boli naozaj dokázané liečivé účinky, je potrebné ich užívať len ako doplnok k predpísaným liekom.
  • Poraďte sa s lekárom – o konzumácii bylín je dôležité informovať lekára, najmä ak užívate iné lieky a liečite sa na závažné ochorenia. Rovnako by ich konzumáciu mali s lekárom skonzultovať tehotné a dojčiace ženy.
  • Buďte trpezliví – liečivé rastliny nie sú čarovné pilulky a ich účinok nemožno čakať ihneď.

Ako vidíte, každá liečivá rastlina má na zdravotný stav iné účinky. Preto ešte skôr, než sa začnete bylinkami liečiť, si overte, či ste si na váš zdravotný problém zakúpili správnu bylinku. Liečivé rastliny pomôžu najmä vtedy, keď sú užívané správne.

5/5 - (6 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *