Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Čo je dobré na bolesť hrdla?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Chrípka a prechladnutie – tieto neduhy každého aspoň raz do roka poriadne vytrápia. Navyše, idú ruka v ruke s nepríjemnými bolesťami hrdla, hlavy a nekonečnou nádchou. 80 % zapálených hrdiel spôsobujú vírusy a ak ich včas nepodchytíte, tak pripravia pôdu pre nebezpečnejšie baktérie, ktoré môžu prerásť do zápalu pľúc. Ak však viete ako a máte špajzu plnú správnych potravín, zbavíte sa nepríjemných príznakov už v zárodku. Čo je teda dobré na bolesť hrdla?

Prečítajte si, čo je dobré na boľavé hrdlo.

Ako vzniká bolesť hrdla?

Bolesť hrdla je reakcia imunity na niečo cudzie v ľudskom tele. Najčastejšie sú to práve vírusy, ktoré spôsobujú až 90 % infekcií. Okrem toho môžu bolesť hrdla spôsobovať rôzne druhy alergií, suchý vzduch, znečistené ovzdušie, poranenie v hrdle a aj baktérie spôsobujúce angínu. Ak idete s bolesťou hrdla k lekárovi, najčastejšie Vám liečbu bolesti hrdla predpíše antiseptiká, anestetiká, antiflogistiká či lokálne antibiotiká.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Ak nemáte teplotu, ani nejaký obzvlášť dráždivý kašeľ, nemusíte nutne vyhľadávať lekársku pomoc a stačí ak to preliečite doma. No pri dlhšej bolesti hrdla ako 3 dni by ste už lekársku pomoc mali vyhľadať, pretože to môže byť niečo vážnejšie. Bolesť hrdla by sa nikdy nemala nechať bez liečenia a bez pozornosti, pretože neliečená choroba často prerastie do niečoho väčšieho.

TIP: Trápi vás okrem hrdla aj hlava? Takto sa zbavíte bolesti hlavy rýchlo a jednoducho.

Domáce „lieky“ na bolesť

Pri prvých príznakoch chrípky, akými sú nádcha a bolesť hrdla, často utekáme hneď do lekárne a minieme na lieky aj desiatky eur. Ale práve v kuchyni a špajzy sa nachádza všetko, čo nám na bolesť hrdla môže pomôcť. Veď nie nadarmo sa hovorí, že recepty od starých materí sú najlepšie. Tu je pár osvedčených tipov, ktoré Vám uľavia od bolesti hrdla:

...

1. Med

Tento liečivý zázrak sa určite nachádza vo väčšine domácností a je nám známy už tisícročia. Dokonca aj Španieli používali med už pred 10 000 rokmi. Med má totižto veľmi dobré antiseptické a dezinfekčné účinky. Tiež obsahuje veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú imunitnému systému v boji proti voľným radikálom a zabraňujú ďalšiemu rastu škodlivých baktérií.

Med je výborný hlavne do čaju, namiesto cukru. Okrem toho si môžete pripraviť domáci liek na bolesť hrdla, kde stačí zmiešať dve lyžice medu, strúčik cesnaku, malý kúsok cibule a citrónovú šťavu. Ideálne je, aby ste ho užívali aspoň dvakrát do dňa.

2. Zázvor

13 rád, ktoré účinne pomáhajú pri chrípke a nachladnutí

Aj napriek tomu, že je zázvor pre mnohých z nás nie je veľmi sympatický, a to hlavne vďaka štipľavej chuti, pri liečení a tlmení hrdla dokáže byť nesmierne užitočný. Práve zázvor obsahuje 115 zložiek, ktoré môžu byť potenciálne užitočné pri boji s baktériami. Okrem toho má aj protizápalové účinky, zvyšuje hladinu antioxidantov a dokonca sa niektoré zložky zázvoru testujú aj v boji proti rakovine.

Zázvor je ideálne požívať v podobe čaju, no výborné je aj si ho samostatne nakrájať alebo si ho môžete pridať do smoothie. Ideálne je užívať zázvor čerstvý, nie sušený, pretože sušený variant má až o 30 % menej účinných látok.

...

3. Bylinky

Pri bolesti hrdla dokážu byť užitočnými pomocníkmi aj bylinkové čaje, ktoré nie len poskytujú telu dostatočné množstvo vody, ale tiež zabraňujú bolesti a dráždeniu v krku, stačí si vybrať tie správne liečivé rastliny a bylinky. Najlepšie sú šalvia, harmanček, skorocel, lipa a mäta.

Ak máte po ruke napríklad čerstvé lístky šalvie, stačí, ak ich požujete v ústach a necháte pôsobiť jej liečivú šťavu. Odvar sa pripravuje z dvoch lyžičiek sušenej šalvie a štvrť litra vody, v ktorej necháte vylúhovať šalviu asi 10 minút. Tento čaj je ideálne piť ešte teplý, najlepšie viackrát denne.

4. Cesnak a cibuľa

Obe tieto suroviny fungujú ako prírodné antibiotikum, pretože obsahujú množstvo látok účinným proti baktériám a vírusom. Cesnak napríklad okrem iných obsahuje alicín, ktorý je jedna z najúčinnejších látok bojujúca proti bolesti hrdla.

Cesnak aj cibuľu je najlepšie konzumovať v surovom stave, pretože tak budú mať najlepšie účinky. Pri cesnaku je najlepšie si ho nakrájať na malé kúsky a pre lepšiu chuť ho zmiešať napríklad s medom. Vyskúšať ale môžete aj cibuľový čaj, ktorý je na prípravu veľmi jednoduchý; stačí zaliať vriacou vodou pár kúskov nakrájanej a ošúpanej cibule.

Ak vám samotný čaj nechutí, pridať môžete zázvor, med, škoricu, prípadne maslo alebo mlieko. Do pozornosti dávame aj domáci cibuľový sirup proti kašľu.

...

Cibuľový sirup proti kašľu – recept

5. Slaná voda

Ak potrebujete úľavu od bolesti hrdla čo najrýchlejšie, najlepšie je kloktanie slanej vody. Je to jeden z najstarších a najúčinnejších liekov na bolesť hrdla. Účinný je hlavne kvôli tomu, že soľ zabíja baktérie v hrdle a dokáže nielen utíšiť bolesť, ale aj vyliečiť pôvod akejkoľvek infekcie v hrdle alebo inej časti horných dýchacích ciest.

Ideálny pomer je zmiešať jednu lyžičku soli a pol šálky teplej vody. Slanú vodu treba kloktať aspoň 30 sekúnd, a to najlepšie aspoň dvakrát denne. Ak vašu bolesť hrdla sprevádza aj nádcha, je dobré prepláchnuť slanou vodou aj nos.

Recept na domáci sirup proti bolesti hrdla

A na záver jeden rýchly recept na domáci sirup od bolesti hrdla. Postačí vám jedna väčšia cibuľa a dva citróny, med a dobre uzatvárateľná nádoba. Obe potraviny nakrájate na kolieska, na dno nádoby uložte pár koliesok citrónu, prikryte pár kolieskami cibule a polejte dvoma lyžicami medu. Tento postup opakujte pokým neminiete suroviny alebo miesto v nádobe.

Nádobu potom uzavrite a skladujte na teplejšom mieste. Ak si ho pripravíte večer, tak už ráno môžete sirup užívať. Ideálne je prijímať 6 až 8 lyžíc tohto sirupu denne. Ak ste tento recept alebo iné z tipov vyskúšali, určite nám dajte vedieť. A tiež ak máte aj nejaké ďalšie tipy, ktoré máte overené pri bolesti hrdla.

5/5 - (3 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *