Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Anémia a všetko čo potrebujete vedieť (príznaky a príčiny)

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Anémia, hovorovo tiež povedané chudokrvnosť, je ochorenie, ktorým trpí viac než štvrtina obyvateľstva. Jednou z najčastejších je anémia z nedostatku železa. Týka sa toto ochorenie aj vás? Aké sú ďalšie príčiny vzniku anémie a ako sa prejavuje? Čo by ste mali vedieť o liečbe a zložení stravy pri chudokrvnosti? Nebojte sa, všetko vám postupne vysvetlíme, hor sa do čítania!

Anémia - príznaky, príčiny a liečba

Čo je anémia?

Anémia je pokles koncentrácie hemoglobínu v krvi. Hemoglobín je krvné farbivo v červených krvinkách (erytrocytoch) dôležité pre prenos kyslíka z krvi do tkanív a orgánov, teda pre okysličovanie. Kyslík je molekula nevyhnutná pre správne fungovanie všetkých buniek tela.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Fyziologické hodnoty hemoglobínu sa u oboch pohlaví odlišujú. Za normálne hodnoty možno považovať 136 – 176 g/l hemoglobínu u muža, kdežto u žien 120 – 168 g/l. Anémiou je označovaný stav, kedy u muža klesne hemoglobín pod hodnotu 130 g/l a u ženy pod 120 g/l.

Aké sú príčiny vzniku anémie?

Príčin vzniku anémie je mnoho a diagnostika týchto ochorení nie je vždy jednoduchá. Uvádzame aspoň niekoľko najčastejších príčin, ktoré vedú k vzniku chudokrvnosti.

Anémia z nedostatku železa

Tento druh anémie možno považovať za jeden z najčastejších. Anémia z nedostatku železa vzniká pri jeho nízkom príjme, nedostatočnom vstrebávaní v čreve alebo pri jeho veľkých stratách.

...

Nedostatok železa v potrave je častý najmä u vegetariánov, keďže veľké množstvo železa je obsiahnuté najmä v mäse. Rovnako rizikové sú aj ženy na dlhodobých redukčných diétach a ľudia nižších sociálnych skupín. Denná potreba železa pre dospelého človeka je 14 g. U menštruúcich žien by mal byť dený príjem železa o niečo vyšší.

Pre vstrebávanie železa je dôležité funkčné a zdravé tenké črevo, konkrétne jeho časť – dvanástnik. Zhoršené vstrebávanie sliznicou ohrozuje najmä ľudí po odstránení časti tenkého čreva alebo pri autoimunitnom ochorení – celiakii.

Anémia z nedostatku železa môže vznikať aj pri dlhodobých stratách krvi. Napríklad počas drobného krvácania z tráviacej rúry pri žalúdočných vredoch, nádoroch alebo hemoroidoch. Dokonca aj dlhé a silné krvácanie ženy počas menštruačného cyklu môže viesť k stratám krvi, železa a teda k anémii. Železo však nie je jediná príčina.

Anémia z vysokých strát červených krviniek

Do tejto skupiny patrí anémia, ktorá vzniká pri závažnom a ťažkom krvácaní. Takáto anémia však je veľmi rýchlo diagnostikovaná a v nemocnici ošetrená.

Pozrite si diéty podľa krvných skupín A,B a 0.

Anémia z porúch tvorby červených krviniek

Pre tvorbu červených krviniek je dôležitý vitamín B12 a kyselina listová. S nedostatkom B12 sa môžeme stretnúť opäť u vegetariánov, pri chronickej gastritíde, celiakii alebo aj Crohnovej chorobe.

...

Nedostatok kyseliny listovej ohrozuje najmä tehotné ženy, pretože plod má počas svojho rastu vysoké nároky na množstvo kyseliny listovej v krvi matky. Anémia z nedostatku kyseliny listovej je častá aj u ľudí holdujúcich alkoholu.

Anémia pri zápaloch a nádorových ochoreniach

Chudokrvnosťou môžete trpieť aj pri chronicky prebiehajúcich ochoreniach. Dôvodov je mnoho. Napríklad krvácanie z nádorov vedie k nadmerným stratám krviniek a útlm kostnej drene pri nádorových ochoreniach krvného systému spôsobí ich zníženú tvorbu. Častým dôvodom je aj prirodzená obranná reakcia tela pri zápaloch, kedy sa znižuje množstvo železa v krvi a zvyšuje jeho uskladňovanie do zásob v pečeni. Železo v krvi je totiž rastový faktor pre mikroorganizmy.

Príznaky anémie

Výraznosť príznakov sa môže z osoby na osobu meniť. Najčastejšie však závisí od rýchlosti vzniku chudokrvnosti a jej závažnosti. Čím rýchlejšie vznikne a čím je pokles hemoglobínu väčší, tým sú aj príznaky výraznejšie. Naše telo je inteligentné. Pokles hodnôt hemoglobínu si dokáže kompenzovať vyššou tvorbou červených krviniek v kostnej dreni.

Na chudokrvnosť vás môže upozorniť únava, slabosť, malátnosť, bledosť pokožky, nespavosť, vyššia frekvencia činnosti srdca, búšenie srdca, hučanie v ušiach, žltačka (žlté sfarbenie kože), prítomnosť krvi v stolici.

Pestrosť príznakov však závisí od príčiny anémie. Spomínaná žltačka môže vznikať pri anémii z dôvodu rozpadu červených krviniek. Na anémiu z nedostatku železa vás môže upozorniť pálenie jazyka, bolestivé ústne kútiky, zvýšená lámavosť nechtov, vypadávanie suchých a lámavých vlasov. Naopak, pri anémii z nedostatku vitamínu B12 sa môžu objaviť neurologické príznaky ako mravčenie prstov na nohách a necitlivosť.

...

Návšteva lekára a vyšetrenie rakoviny.

Diagnostika anémie

Pre stanovenie diagnózy anémie je nevyhnutné lekárske vyšetrenie. Anamnéza (rozhovor s lekárom o zdravotných ťažkostiach) a fyzikálne vyšetrenie môže odhaliť prvé príznaky, nasvedčujúce pre prítomnosť chudokrvnosti. Následne sú dôležité laboratórne vyšetrenia.

Základným vyšetrením je odber krvi a krvný obraz. Stanovuje sa množstvo červených krviniek, hematokrit, stredný objem červenej krvinky, hladina hemoglobínu, železa, B12, kyseliny listovej… Nasleduje vyšetrenie ďalších parametrov a sled rôznych vyšetrení s cieľom odhaliť príčinu anémie. Napríklad endoskopické vyšetrenie tráviacej rúry alebo aj punkcia kostnej drene.

Anémia a jej liečba

Terapia anémie musí byť kauzálna. A teda po odhalení príčiny vzniku nasleduje liečba tejto príčiny. Anémia z nedostatku železa si vyžaduje jednak suplementáciu železa vo forme perorálnych alebo injekčných prípravkov, a tiež odstránenie príčiny, napríklad ošetrenie zdroja krvácania.

Anémia z nedostatku B12 a kyseliny listovej tiež vyžaduje podávanie suplementov. V prípade anémie pri chronických ochoreniach sa terapia opiera o vyliečenie tohto ochorenia. Čo sa týka anémie z veľkých strát krvi, okamžite je nutné zastavenie krvácania a v prípade závažnej anémie vám v nemocnici podajú koncentrát červených krviniek.

A čo strava? Samozrejme aj tá je pri liečbe anémie dôležitá. Správne zloženie stravy môže zlepšiť zdravotný stav, ale v prípade závažných stavov musí ísť o kombináciu lekárskeho ošetrenia, suplementácie a správneho zloženia stravy.

Zdroje železa – potraviny bohaté na železo

  • bravčové, hovädzie a jahňacie mäso
  • vnútornosti (pečeň)
  • ovsené vločky
  • slivky
  • hrozienka
  • orechy
  • sezam
  • špenát
  • listová zelenina
  • strukoviny

Tieto potraviny obsahujú najviac B12

  • mäso (hovädzie, teľacina)
  • ryby, najmä makrela a pstruh
  • mlieko
  • syr
  • tvaroh
  • vajcia
  • chlorella

Potraviny s obsahom kyseliny listovej

  • pečeň
  • vajcia
  • pšeničné klíčky
  • avokádo
  • červená repa
  • špenát
  • fazuľa
  • celozrnné pečivo
  • orechy

Anémia môže byť nenápadná

Anémia je jedno z najčastejších ochorení krvi, ktoré má spočiatku veľmi nenápadné príznaky. Tie môžu postupne prejsť do závažného stavu a častokrát upozorňujú na iné závažnejšie ochorenie, ktorého dôsledkom je práve anémia.

Práve preto je dôležitá skorá diagnostika i liečba. Ak ste na sebe spozorovali niektoré z uvedených príznakov, navštívte svojho lekára a spolu s úpravou stravovania zatočte s chudokrvnosťou.

5/5 - (9 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *