Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Avitaminóza – všetko, čo potrebujete vedieť

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Vitamíny sú pre zdravie nevyhnutnosťou. Patria medzi základné látky, bez ktorých organizmus nedokáže fungovať. Telo si ich nedokáže produkovať v dostatočnom množstve, preto musia byť prijímané v potrave. Ich deficit spôsobuje zásadné zdravotné problémy, preto by ste mali ich prísun mať jednoznačne pod kontrolou. Hovorí vám niečo avitaminóza?

Avitaminóza

Čo je avitaminóza

Ochorenie vznikajúce pri nedostatku vitamínov v tele, ktoré ovplyvňuje zdravie človeka a je spôsobené viacerými príčinami sa nazýva – avitaminóza. Ide o chorobný stav vyvolaný úplným nedostatkom určitého vitamínu. Ochorenie má viacero foriem podľa toho, ktorý vitamín v tele chýba.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Avitaminóza môže byť zapríčinená:

  • nedostatočným dlhodobým prísunom vitamínov,
  • poruchou vstrebávania vitamínov v črevách,
  • poruchou trávenia,
  • poškodením črevnej mikroflóry,
  • poruchou žliaz s vnútornou sekréciou,
  • psychiatrickými poruchami príjmu potravy ako anorexia a bulímia,
  • alkoholizmom.

Ľahšou formou avitaminózy je hypovitaminóza, je to chorobný stav spôsobený čiastočným nedostatkom nejakého vitamínu. Avitaminóza sa týka viacerých vitamínov a podľa toho sa určujú príčiny a prejavy konkrétnej formy avitaminózy.

Človek, ktorý má nedostatok niektorého z dôležitých vitamínov môže trpieť rôznymi ochoreniami. Pozor by si mali dávať tehotné ženy a fajčiari, u ktorých je zvýšená spotreba vitamínov. Avšak dostatočne vyváženou stravou si zabezpečia príjem všetkých dôležitých vitamínov.

Avitaminóza D – nedostatok vitamínu D

Pre kosti je vitamín D jeden z najdôležitejších vitamínov. Udržuje správnu hodnotu fosforu a vápnika v krvi. Je potrebný pri tvorbe a mineralizácii kostí, ale aj pri zlomeninách.

...

Nedostatok vitamínu D, čiže avitaminóza u dospelých vedie k ochoreniu osteomalácia, čo je mäknutie kostí. Stávajú sa krehké a ľahko sa môžu zlomiť kvôli nedostatočnému ukladaniu vápnika. Nedostatok vitamínu D je veľmi nebezpečný u detí. Môže závažne poškodiť rast zubov, kostí a chrupaviek. Spôsobuje ochorenie zvané krivica, čo má za následok lámavosť a deformáciu kostí. Prvými príznakmi bývajú slabosť a spomalený rast. Zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie.

TIP: Prečítajte si, čo spôsobuje nedostatok vitamínu D a ako tomu predísť.

Vitamín D obsahujú najmä tieto potraviny:
  • ryby – sardinky, losos, sleď alebo tuniak (omega 3)
  • pečienky
  • mlieko
  • vajcia

Dôležitý vitamín D posilňuje imunitný systém a bojuje proti baktériám.

Avitaminóza A – nedostatok vitamínu A

Vitamín A patrí medzi významné antioxidanty. Spolu s ďalšími antioxidantmi pomáha odstraňovať voľné radikály z tela. Je veľmi dôležitý pre zrak. Významnú úlohu má pri tvorbe spermií, vajíčok a pri vývoji plodu. Podporuje správny rast buniek slizníc a ich funkciu, okrem toho má aj blahodarné účinky na pleť, spomaľuje jej starnutie.

Avitaminóza A, čiže nedostatok Vitamínu A sa prejavuje šerosleposťou, v extrémnych prípadoch môže dôjsť k slepote. Objavuje sa suchosť a lúpanie kože, porucha imunity a zastavenie rastu. Nedostatok vitamínu A sa prejavuje poruchami v nervovom systéme a v stavbe kostí.

...

Aby ste mali dostatok vitamínu A a nepostihla vás avitaminóza, je potrebné zaradiť do svojho jedálnička nasledujúce potraviny: kukurica, kapusta, tekvica, špenát, mrkva, marhule, broskyne, melón, pečeň, rybí tuk, mlieko, vaječný žĺtok, či brokolica.

Avitaminóza E – nedostatok vitamínu E

Má priaznivý vplyv na cievnu a nervovú sústavu. Urýchľuje proces detoxikácie pečene a pomáha ľahšie odbúravať škodliviny. Je prospešný pri problémoch s plodnosťou, menštruačným cyklom aj pri opakovaných potratoch.

Avitaminóza vitamínu E sa vyskytuje hlavne pri ochoreniach ako sú cystická fibróza alebo steatorhea. Príčinou býva porucha vstrebávania tukov či chronické ochorenie pečene. Nedostatok vitamínu E spôsobuje poruchu chôdze, zraku, zápaly v tráviacom trakte a zlé hojenie rán.

Veľké množstvo vitamínu E obsahujú:
  • semienka – orechové jadrá, sezam, slnečnica, sója, mak, ovsené vločky
  • pečeň
  • vajcia
  • králičie a bravčové mäso

...

Avitaminóza K – nedostatok vitamínu K

Vitamín K je rozpustný v tuku a je najznámejší tým, že zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvi. Je nevyhnutný aj na budovanie pevných kostí. Je dôležitým doplnkom vitamínu D a ak máte nedostatok jedného, tak ani jeden vitamín v tele správne nefunguje.

Polovicu jeho dennej dávky pokryjú baktérie v tenkom čreve a druhú získate v potrave. Jeho nedostatok sa prejaví v predĺženej dobe krvácania z dôvodu poruchy zrážanlivosti krvi. Na vašom tele sa môžu vytvárať krvné podliatiny a modriny bez akejkoľvek príčiny. Avitaminózou vitamínu K trpia častejšie ľudia s ochorením pečene a dojčatá.

Pre dostatočné množstvo vitamínu K zaraďte do svojho jedálnička:
  • paradajky, špenát a šalát
  • zemiaky
  • karfiol, kel, kapustu, brokolicu
  • šípky
  • pečeň, rastlinné oleje a mäso
  • ďalšie superpotraviny

Avitaminóza C – nedostatok vitamínu C

Zohráva úlohu v boji proti infekciám, je dôležitý pre správnu integritu spojivového takniva, kostí, zubov a pre vstrebávanie železa. Veľký bojovník proti infekciám, nádorovým bunkám, alergii a ochoreniam srdca.

Ochorenie z nedostatku vitamínu C sa volá scorbut. Nedostatok vitamínu C majú ľudia s nesprávnou životosprávou. Avitaminóza vitamínu C oslabuje elasticitu kože, zhoršuje sa hojenie rán a krvácanie. Príznakmi sú únava a slabosť.

Diéta citrónová na chudnutie a recepty k nej.

Avitaminóza a jej liečba

Liečba avitaminózy spočíva najmä v dostatočnom dodávaní vitamínov do organizmu a obnovení ich pravidelného príjmu. Pokiaľ je problém s trávením vitamínov, môžu sa dodávať do tela vo forme tabliet. Problémy s trávením je možné vyriešiť produktmi, ktoré podporujú trávenie v črevách. No a okrem iného je potrebné liečiť aj následky chorôb, ktoré vznikli z nedostatku vitamínov.

Napríklad pri nedostatku vitamínu D je potrebné liečiť krivicu alebo rôzne deformácie pohybovej sústavy. Nedostatok vitamínov: B12 – spôsobuje zhubnú chudokrvnosť, B3 – spôsobuje červené malomocenstvo, B6 – sa prejavuje kŕčmi a podráždenosťou. A tak by sme mohli vymenovať množstvo vitamínov, ktorých nedostatok spôsobuje rôzne ochorenia.

A čo je to hypervitaminóza?

Opakom avitaminózy je hypervitaminóza – ide o predávakovanie alebo otravu vitamínmi. Vitamíny sú nahromadené v organizme, týka sa to predovšetkým vitamínov rozpustných v tukoch, ako je A, D,E a K. Ukladajú sa v pečeni a telesnom tuku, ich dlhodobá a nadmerná koncentrácia pôsobí toxicky napríklad na pečeň. Vitamíny rozpustné vo vode telo neuchováva a tak sa ich prebytok vylučuje obličkami, preto sa hypervitaminóza u nich vyskytuje len veľmi málo.

Naša rada na záver ako predchádzať avitaminóze

Základom je pestrý jedálniček, vďaka ktorému získate z potravy množstvo vitamínov. Niektoré vyššie spomínané vitamíny sú rozpustné v tukoch, preto nesmiete zabúdať dodávať telu potrebné množstvo tukov. Zmeňte stravovacie návyky a zabezpečte telu pestrú stravu. A rada na záver – zvýšená konzumácia alkoholu môže zvyšovať spotrebu niektorých vitamínov.

5/5 - (10 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *