Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia Otázky a odpovede

Čo je dobré na hnačku?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Hnačka vás už určite potrápila vodnatou stolicou a nekončiacimi kŕčmi v podbruší. Jedno z najnepríjemnejších bežných ochorení. Veľmi rýchlo dokáže človeka odstaviť zo všedného života. Avšak ako rýchlo prišla, tak aj zvyčajne rýchlo odíde. Čo je dobré na hnačku, čo pri hnačke jesť, čoho by ste sa mali vyvarovať a ako sa jej čo najskôr zbaviť?

Čo je dobré na hnačku a čo jesť pri hnačke

Hnačka – bežné ochorenie?

Hnačka je riedka až vodnatá stolica častejšia ako 3 – 5 krát denne. Býva vyvolaná baktériami, vírusmi alebo bakteriálnymi toxínmi. Nakaziť sa môžete stravou, tekutinami alebo aj priamym prenosom do úst špinavými rukami.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pri hnačke ide o najúčinnejší obranný mechanizmus organizmu. Telo sa ňou zbavuje škodlivých látok i baktérií a preto by ste nemali užívať na začiatku hnačky tablety na jej potlačenie. Bežná hnačka spravidla prejde po 1 až 2 dňoch.

Pozor v prípade, keď:

  • hnačka trvá viac dní
  • sprevádzajú ju horúčky
  • intenzita hnačky neklesá
  • objavíte v stolici krv, sliz alebo hnis
  • na tele sa objaví výsyp alebo vyrážky
  • máte silné bolesti v bruchu
  • zožltne vám koža a očné bielka

Ak spozorujete vyššie uvedené príznaky, tak nečakajte a vyhľadajte okamžite lekára, pretože hnačka môže byť príznakom aj iných závažných ochorení. Hnačka by sa nemala zanedbať pri malých deťoch, starších ľuďoch alebo tých, ktorí majú závažné ochorenia.

Na to, aby ste sa začali cítiť lepšie je potrebné poznať zakázané potraviny pri hnačke, ktoré by ste nemali jesť. To, čo je dobré na hnačku vám zase pomôže zmierniť jej príznaky.

...

TIP: Diéta po hnačke alebo vracaní – pozrite sa čo je dobré pri hnačke.

Čo nejesť pri hnačke a čomu sa vyvarovať

Správna strava je pri hnačke veľmi dôležitá. Vynechať by ste mali potraviny, ktoré zanechávajú veľa zvyškov a tiež sladké, mastné a tučné jedlá. V prvom rade vyraďte zo svojho jedálnička pitie mlieka a vynechajte mliečne výrobky. Obsahujú laktózu, ktorá môže byť zle trávená.

Taktiež zabudnite na stravu, ktorá spôsobuje nadúvanie a plynatosť. Vyhýbať by ste sa mali strukovinám (šošovica i fazuľa) a nemali by ste ich jesť istý čas aj po liečbe hnačky. Nevhodná je aj vláknina. Potraviny bohaté na vlákninu určite vynechajte, vláknina pomáha k pohybu čriev a pri hnačke by mohlo dochádzať k podráždeniu. Vy potrebujete črevá v prvom rade upokojiť.

Ako je to so zeleninou a ovocím? Zo zeleniny určite vynechajte kapustu, karfiol, papriku, kel, uhorku, paradajky a hlávkový šalát. Nevhodné sú aj cibuľa, kukurica aj hrášok.

Čo NIE JE dobré na hnačku:

  • nezrelé ovocie
  • kyslé ovocie – ríbezle, kivi, egreše, šípky, višne, brusnice
  • ovocie obsahujúce kremičitany a drobné zrniečka – maliny, černice, hrušky a jahody
  • ovocie, ktoré napúča – čerešne, hrozno, slivky, ringloty a figy
  • potraviny z pšeničnej múky
  • tmavý chlieb
  • orechy, mak a mandle
  • cestoviny

Počas hnačky je potrebné zavodňovať organizmus ale neodporúčajú sa perlivé nápoje, malinovky, džúsy, nápoje s vyšším obsahom cukru, alkoholické nápoje. Obmedzte pitie nápojov s obsahom kofeínu, akými sú silný čaj a káva.

...

Čo je dobré na hnačku v počiatočnej fáze

Pri tomto ochorení stojíte pred dilemou, čo je dobré na hnačku a čo vám môže pomôcť. Hnačka v prvom rade odvodňuje organizmus a preto okrem diéty, pri ktorej vynecháte nevhodné potraviny, musíte organizmus zavodňovať.

Zvýšte príjem tekutín, odporúčajú sa najmä:

  • neperlivé nápoje
  • mierne sladený, slabý čierny čaj
  • bylinkové a ovocné čaje
  • čierny čaj so škoricou – najlepší domáci liek na hnačku, zastavuje ju a pôsobí antibioticky
  • v menšom množstve aj ovocné a zeleninové šťavy z mrkvy alebo červenej repy

Pri otázke čo je dobré na hnačku je jednoduchá odpoveď, okrem spomínaného pitného režimu je najdôležitejšie v prvých fázach hladovanie postihnutého. Je to síce nepríjemné, ale diéta pri hnačke je prvoradá. Úlohou diéty je šetriť črevá a celý tráviaci trakt.

Prichádzajú na rad jedlá s obmedzením zvyškov. Postihnutý by mal jesť malé porcie jedla častejšie počas dňa a to v 2 – 3 hodinových intervaloch. Odporúčajú sa jedlá v tekutej forme, ktoré sú ľahko stráviteľné.

Napríklad ryžový, mrkvový alebo slepačí vývar, samozrejme bez cestovín. Prvá pomoc čo pomáha na hnačku je aj obyčajná coca-cola. Zvláštne však? Vo svojej receptúre však skrýva enzým pepsín, ktorý podporuje tvorbu žalúdočnej kyseliny, čo má pozitívny vplyv na trávenie. Samozrejme jedná sa o pravú coca-colu, treba ju zbaviť bubliniek a piť len po dúškoch.

...

Odporúčané potraviny počas diéty pri hnačke a čo jesť

Vtedy, keď začnete pociťovať hlad, ale ešte stále trpíte hnačkou jedzte potraviny s vysokým obsahom škrobu a určite sa nevracajte k pôvodnému jedálničku. Mali by ste začínať s ľahšími jedlami, ktoré vám neuškodia. Doprajte si varenú ryžu alebo zemiaky. Výborným výberom pri diéte je varená alebo dusená zelenina – mrkva, zeler či petržlen, ktoré pomôžu spevniť vašu stolicu.

Ideálnou voľbou sú banány, ktoré zapekajú, sú ľahko stráviteľné a obsahujú veľké množstvo minerálov, vitamínov i energie veľmi potrebnej na skoré zotavenie. Okrem nich vám pomôže postrúhané jablko bez šupky.

Namiesto pečiva konzumujte sucháre alebo biele pečivo. Jedzte potraviny bohaté na draslík. Práve draslík sa pri hnačke výrazne stráca a potrebné je ho dopĺňať – nastáva totiž akútny nedostatok draslíka v tele. Vhodné sú zemiaky, ryža, rybie a kuracie mäso, mrkva, či spomínaný banán. Nevhodnou prípravou jedál dochádza k stratám draslíka, predovšetkým dlhým varením vo veľkom množstve vody. Odporúča sa radšej zeleninu a ostatné povolené potraviny pri hnačke variť v pare.

Čo je dobré na hnačku z domácej lekárne?

Z najlepších domácich prostriedkov, ktoré vám pri hnačke pomôžu sú sušené čučoriedky. Obsahujú pektíny a látky s antibiotickými účinkami, tak potlačia bakteriálnu infekciu, ktorá hnačku spôsobila. Buď ich len rozžujte alebo si z nich pripravte čaj. Pozor, čerstvé čučoriedky majú opačný efekt a hnačku ešte viac zhoršia!

Medzi najznámejší domáci recept / domáci liek na hnačku patrí mrkvový a ryžový odvar, ktoré pripravíte nasledovne: v 500 ml vody uvarte domäkka 2,5 dkg ryže a rozmixujte. Doplňte do pol litra prevarenou vodou. Na dochutenie môžete použiť hroznový cukor. Podobne pripravíte aj mrkvový odvar, kde namiesto ryže použijete stredne veľkú mrkvu.

Naše odporúčania toho, čo je dobré na hančku

V prípade, že vám naše tipy pomohli sme radi. Určite sa však k  svojmu pôvodnému stravovaniu ihneď nevracajte. Chce to čas a preto pridávajte ostatné potraviny postupne. S odchodom hnačky pridajte do jedla varené vajcia, jogurty kvôli dobrým baktériám, aby sa znovu usídlili v črevách.

Výmena črevnej flóry pomáha odvrátiť vyplnenie čreva novými škodlivými mikróbami. Pri hnačke pomáhajú aj probiotiká, ktoré pomôžu upraviť trávenie. Ak však hnačka naďalej trvá aj po diéte alebo je dokonca silnejšia určite vyhľadajte lekára!

Máte tipy, čo je dobré pri hnačke alebo čo jesť pri hnačke? Čo vám pomohlo najviac?

Podeľte sa s ostatnými v komentároch pod článkom!

4.6/5 - (8 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *