Kliknite a začnite písať.

Otázky a odpovede Zaujímavosti

Čo je dobré na opicu?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Takmer každý z nás už zažil stav, kedy to prehnal s alkoholom. Alkohol je droga, ide o neurotoxín poškodzujúci nervové bunky, ktorý zároveň výrazne dehydruje organizmus. Po jeho nadmernej konzumácii vám na druhý deň v hlave duní, v ústach máte púšť a žalúdok je ako na vode. Skrátka, hovoríme o opici. Slová ako „už nikdy nebudem piť“, vám vôbec nepomôžu a preto je pre vás aktuálne najdôležitejšie zistiť, čo je dobré na opicu.

Čo je dobré na opicu a ako nemať opicu.

Prečo vzniká opica

Alkohol najprv pôsobí upokojujúco, ale následne dráždivo. Preto sa vždy večerné intenzívne pitie zmení na nepríjemné ráno. Pociťujete bolesti hlavy, máte triašku, sucho v ústach, je vám na vracanie a máte strašný smäd.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pri konzumácii alkoholu dochádza v mozgu k zastaveniu produkcie antidiuretického hormónu vazopresínu. Obličky vylučujú viac vody a spolu s ňou aj cenné minerály. Potrebujete častejšie chodiť na záchod a to vás dehydruje.

Stavy po opici spôsobuje dehydratácia organizmu, ďalej strata vitamínov a nahromadenie acetaldehydu v organizme. Acetaldehyd sa neskôr premení na kyselinu octovú, spôsobuje prekyslenie žalúdka a tým pádom na druhý deň môžete vracať.

Vysoká konzumácia alkoholu môže viesť až k stukovateniu pečene, teda k nahromadeniu triglyceridov a voľných mastných kyselín v pečeňových bunkách. Okrem toho alkohol zvyšuje sekréciu tráviacich štiav v pankrease a črevách. Všetky tieto symptómy dokážu vyvolať nielen spomínané vracanie a nevoľnosť, ale aj zvýšenú bolesť brušnej dutiny.

...

Pečeň je menej efektívna pri plnení svojich úloh, nasleduje nahromadenie nespracovanej kyseliny mliečnej a tá spomalí tvorbu glukózy v krvi. Ak sa k tomu pridá obmedzený príjem potravy v dôsledku nevoľnosti, produkciu glukózy to ešte viac spomalí. Glukóza je poháňadom mozgu a preto má hypoglykémia za následok také stavy opice, akými sú slabosť, únava a výkyvy nálady.

Ako nemať opicu a predchádzať jej?

  • Zabráňte dehydratácii – alkohol odvodňuje a preto myslite na prevenciu tým, že s každým vypitým pohárikom vypijete vodu, minerálku alebo citronádu. Pretože platí, čím viac vody v tele, tým viac zriedený alkohol v krvi. Ešte pred oslavou vypite množstvo vody, aby bol organizmus dostatočne hydratovaný.
  • Nepite na lačný žalúdok – nikdy nepite na lačný žalúdok. Pitie nalačno vedie k rýchlejšej absorpcii alkoholu. Plný žalúdok vám zase pomáha znižovať celkový obsah alkoholu v krvi. Ak sa najete, tak viac znesiete a na druhý deň sa vyhnete silnej opici. Avšak dávajte pozor a s jedením to neprežeňte.
  • Tučné jedlá vám pomôžu – pred oslavou si pochutnajte na mastných jedlách, napríklad na klobáske, steaku, či vyprážanom jedle. Tuk je na alkohol lepší ako sacharidy. Uskladňuje sa v tele po dobu 12 hodín a pôsobí ako mazivo v črevách, vďaka tomu premastené črevá spomaľujú absorpciu alkoholu.
  • Pite správny alkohol – je dokázané, že horšia opica je po pití prifarbovaného, tmavého a menej kvalitného alkoholu. Alkohol obsahuje okrem etanolu aj iné látky -napríklad kongenery, ktoré vznikajú pri fermentácii či zrení alkoholu. Organizmus ich považuje za toxíny, ťažšie sa ich zbavuje a tak spôsobujú výrazné bolesti hlavy. Najviac kongenerov obsahuje práve tmavý alkohol, ako brandy, červené víno, bourbon a iné. Ak patríte medzi tých, ktorí obľubujú tmavý alkohol, tak stavte na kvalitu.
  • Množstvo alkoholu prispôsobte hmotnosti – čím sú ľudia útlejší a majú menšiu hmotnosť, tým menej znesú. S útlejšou postavou sa rýchlejšie prejaví alkoholické opojenie. Pri otázke, prečo ženy menej znesú je táto otázka sčasti zodpovedaná. Prispieva k tomu ďalej aj to, že ženy uprednostňujú ľahšie jedlá s nižším obsahom tuku.
  • Vyhýbajte sa bublinkám – priveľa šampanského alebo priveľa alkoholu zmiešaného so sýtenými minerálkami spôsobí na druhý deň ráno silné bolesti hlavy.

Čo je dobré na opicu?

Najlepším detoxikačným prostriedkom na opicu je čistá voda. V organizme jej máte nedostatok, pretože alkohol ju odvádza vodu. Preto litre vody sú tým najlepším, čo je dobré na opicu. Vodou vyplavíte všetky škodlivé látky. Ak si do vody vyžmýkate citrón, tak doplníte chýbajúci vitamín C.

Okrem doplnenia tekutín, je potrebné dodať telu potrebné živiny. V tele vám chýba predovšetkým cukor. Počas spánku pečeň metabolizovala najmä alkohol a tak majú bunky málo energie. Preto sa vám trasú ruky, točí sa hlava, ste unavení a máte tendenciu odpadnúť. Výborná je fruktóza, ktorá sa vstrebe postupne a rýchlo zaúčinkuje. Fruktózu obsahuje med, ten pôsobí na alkohol ako protijed. Med premieňa toxíny na kyselinu octovu, ktorá sa v tele spáli.

TIP: Med a škorica je skvelý liek nielen na chudnutie, ale pomôže aj pri opici.

...
Na opicu zaberá doplnenie dôležitých látok

Vaše telo po opici potrebuje aj soľ a minerály. V tom prípade vám veľmi pomôže nealkoholické pivo, iontový nápoj alebo posolené paradajky. Paradajky majú vysoký obsah vitamínu C a antioxidant glutatión, ktorý zmierni účinky alkoholu na vaše telo.

Nezabúdajte na potrebný draslík, čím ste viac dehydrovaní, tým ste stratili viac draslíka. Nedostatok draslíka spôsobuje nevoľnosť, kŕče a únavu. Jedzte banány – sú ľahko stráviteľné a zároveň obsahujú aj veľa draslíka.

Vašu rozladenú pečeň dá do poriadku taurín, ktorý obsahujú vajíčka. Okrem neho obsahujú aj bielkoviny, minerály a aminokyseliny. Urobte si omeletu, vajcia namäkko alebo praženicu bez cibule. Soľou šetriť nemusíte.

Nedajte dopustiť na silný hovädzí alebo slepačí vývar. Obsahuje vitamíny, bielkoviny, draslík a potrebné soli. Konzumujte ho čistý bez cestovín. Mnohým sa zase žiada po opici niečo kyslé, pretože telo nemá dostatok vitamínov.

Šťava z citróna alebo kyslá kapusta sú výborným prostriedkom aj proti bolesti hlavy. Kyslá kapusta obsahuje okrem vitamínov, minerálov a soli aj probiotiká veľmi potrebné na trávenie.

...

Diéta citrónová na chudnutie a recepty k nej.

Na záver ešte pár tipov, čo je dobré na opicu

Dajte si horúcu sprchu. Vyplavenie toxínov z tela uľahčí aj ona. Prúd vody nasmerujte na oblasť šije a následne ju vymasírujte uterákom, tým podporíte prekrvenie. Určite neležte vo vydýchanej izbe a nadýchajte sa čerstvého vzduchu. Kyslík pomôže rýchlejšie vyhnať škodlivé toxíny z tela.

Niekto vám odporúčil na opicu kávu? My kávu neodporúčame. Kofeín síce na chvíľu nabudí, ale vzhľadom na to, že má močopudné vlastnosti, tak budete ešte viac trpieť dehydratáciou.

Dúfame, že vám naše rady pomôžu prežiť opicu čo najrýchlejšie a bez ujmy na zdraví. Najlepšie je takýmto stavom predchádzať a preto si z našich tipov vyberte tie, ktorými predídete silnej opici. Najlepší liek na opicu je piť s mierou alebo vôbec nepiť!

Čo je dobré na opicu? Máte na ňu svoj domáci tajný recept? Napíšte do komentára. 🙂

5/5 - (6 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *