Kliknite a začnite písať.

Erytrozín je červené farbivo, ktoré je v bežnej forme hnedý prášok a v zmesi s vodou získa červenú farbu. E127 býva hojne využívané v potravinách, kozmetike či liekoch. V EÚ je použitie toho to farbiva značne obmedzené.

  • Škodlivosť: nebezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Popis a účinky E127, Erythrozín

Erytrozín je čerešňovo-červené syntetické fluoronové potravinárske farbivo. Erytrozín sa používa ako potravinárske farbivo E127, v atramentoch do tlačiarní, ako biologické farbivo, na odstraňovanie zubného plaku a ako rtg kontrastné médium. Často sa používa v potravinách pre deti, napríklad v rôznych sladkostiach, mrazených krémoch, materiáloch na zdobenie tort a podobne.

E127 môže spôsobiť astmu, horúčky, hyperaktivitu, poruchy učenia, postihuje pečeň, srdce, rozmnožovacie orgány, štítnu žľazu, žalúdok. Objavili sa aj úvahy o možnom vplyve na zvýšenie hyperaktivity u detí. Bol zistený možný vplyv na funkciu štítnej žľazy. U osôb citlivých na slnko môže zvyšovať túto citlivosť.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Na základe výskumov zo 70. rokov minulého storočia zaviedli čiastočný zákaz erytrozínu. Podľa výskumu, vraj vysoké dávky spôsobujú rakovinu u potkanov. Neskôr séria toxikologických testov v kombinácii s ďalšími publikovanými štúdiami dospela k záveru, že erytrozín nie je genotoxický a uvedený rast v nádorov nie je spôsobený genotoxicitou farbiva E127.